Miraç Gecesinde Yapılacak İbadetler

Miraç Gecesi hususen 12 rekat hacet namaz kılınmalıdır. Bununla beraber bol bol salavat ve istiğfar getirilmelidir.

12 rekâtlık hacet namazı

Her rekatta Fatiha Suresi'nden sonra başka bir sure daha okuyup iki rekâtta bir teşehhüde oturup sonunda selam verilerek kılınır.

12 rekâtın sonunda, 100 defa (سُبْحَانَ الله وَالْحَمْدُ لَلهِ وَلَا اِلٰهَ إِلاَّ اللهُ وَاللهُ أَكْبَر . وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظِیم)

100 defa istiğfar, 100 defa salavat-ı şerife okunur, arkasından dünya ve ahiret işleri için dua edilir.

 “Bu gece ibadet edene yüz senenin sevabı vardır. Bu bakımdan bu gecede on iki rekât namaz kılıp her rekatında Fatiha suresi ile Kur'ân ‘ın diğer bir suresini okuyup iki rekatta teşehhüde oturup sonunda selam veren bir kimse, daha sonra ‘Allah (cc) her türlü eksiklikten münezzehtir. Hamd Allah’a, mahsustur. Allah’dan başka ilah yoktur ve Allah (cc) her şeyden yücedir.’ duasını yüz defa, yüz defa istiğfar, yüz defa da salavat-ı şerife okuyup kendisi için dünya ve ahiret işlerinden dilediğini istemelidir. O gün oruçlu olarak sabahlarsa, bütün duasını Allah (cc) kabul eder. Meğer ki masiyet (günah) için dua eyleye…” (Ebu Musa el-Medenî)

 

Bununla beraber yapabileceğimiz diğer ibadetler:

Miraç Gecesi'nin gündüzünde öğle namazından sonra dört rekât namaz kılmak (1. rekâtta Felâk, 2. rekâtta Nâs, 3. rekatta üç kez Kadr, 4. rekatta 50 İhlas Suresi okunur.)

Miraç Gecesi'nin gündüzünde ve ertesi gün oruçlu bulunmak

Kaza namazı kılmak

Sadaka vermek

Kur'ân Kerim tilavetiyle meşgul olmak

Bakaranın son ayetlerini okumak (Âmener-Rasulü)

Tesbih Namazı kılmak

Cevşen-i Kebir, evrad-ı kudsiye ve hususen tahmidiye duasını okumak

“İki günü aynı olan ziyandadır” (Beyhakî) hadisi şerifiyle hayatımızın geçmiş ve geleceğine dair ciddi bir tefekkür yapmak